10 Gigabit Ethernet Network Cabling Basics

Indlæg af Hanne Mølgaard Plasc

 

Historie

IEEE 802.3 Higher Speed ​​Study Group blev dannet i 1998, og udviklingen af ​​10GigE begyndte det følgende år. I 2002 blev 10GigE-standarden offentliggjort som IEEE Std 802.3ae-2002. Denne standard definerer en normal datahastighed på 10 Gigabit, hvilket gør den ti gange hurtigere end Gigabit Ethernet.
Efterfølgende standardopdateringer fremkom i forhold til den første 10GigE-version, der blev offentliggjort i 2002. IEEE 802.3ae-2002-fiberen, efterfulgt af 802.3ak-2004 i 2004, som senere blev konsolideret i IEEE 802.3-2005 i 2005. I 2006, 802.3an-2006, som er et 10 Gigabit Base-T kobber snoet par og en forbedret version med fiber-LRM PMD fulgt kendt som 802.3aq-2006. Endelig udviklede 802.3ap-2007 med kobber-backplane i 2007.

Funktion

10 Gigabit Ethernet-kablet har til formål at øge hastigheden til en rimelig pris. Det vedligeholder også IEEE 802.3 Ethernet-rammeformaterne og giver kompatibilitet med tidligere Ethernet-standarder. I modsætning til de ældre Ethernet-standarder udnytter de 10 Gigabit Ethernet-standarder ikke halvduplex-drift. I stedet favoriserer den fuld duplex operation. Det er også den hurtigste af alle Ethernet-standarder. 10GigE vil forbedre dataoverførsler, VoIP (Voice over IP), brug af streaming media, administrerede tjenester, datalagring og datacenterkonsolidering.
.

Typer

Der er to hovedtyper af 10 Gigabit Ethernet; fiberen (10GBASE-R, -SR, -LR, -LRM, -ER og -ZR) og kobber (10GBASE-X, -CX4, -KX4, -KR og -T). Den optiske fiber har to klassifikationer; den ene er single-mode fiber (SMF), der følger en enkelt sti og multi-mode fiber (MMF), som følger flere stier. SMF er valget til fjernkommunikation med afstande 300 meter og derover, mens MMF er valget for afstande mindre end 300 meter. SMF-kabler kommer normalt i gule farver, mens MMF-kabler kommer i orangefarve.

Overvejelser

Kompatibilitetsproblemer kan opstå med eksisterende Ethernet-forbindelser. Kontrollér kompatibilitet bagud, inden du blander forskellige Ethernet-standarder med 10GigE. Det er endnu ikke kendt, om en 1GigE NIC vil fungere med en 10GigE-switchport og vice versa.

Potentiel

10 Gigabit Ethernet kan tilbyde betydelige forbedringer i end-to-end latency, reducere pakkeoverførslen tid med en faktor på 10X. For applikationer, hvor lav latens er kritisk, f.eks. Et datacenter, der fungerer 24/7 eller et økonomisk handelsmiljø, hvor nedetid skal være minimal i bedste fald, er dette meget vigtigt. Ved at reducere tiden til netværkspakker at transmittere, giver 10 Gigabit Ethernet netværkskabler et mere pålideligt og effektivt miljø sammenlignet med de øvrige Ethernet-standarder. En 10 Gigabit Ethernet, også kendt som 10GBE og 10GigE, er en opgradering i Ethernet-forbindelser. 10GigE blev udviklet som reaktion på de øgede krav til båndbredde. Hentning og overførsel af store mængder data er en udfordring for lavere båndbredde netværk. Implementeringen af ​​10GigE-kabler har til formål at forbedre den samlede brugeroplevelse.